Rodinka, škola a Rotary


Abych pravdu řekla, toto bude určitě trochu delší článek, takže se usaďte, udělejte si kafčo a můžeme začít!

Rodina

Takže, první věc o které chci mluvit je má host rodina. Ať už si jakýkoliv výměnný student myslí, že má úžasnou host rodinu, má rodina je určitě úžasnější! Už od prvního dne jsme si sedli a po 8 dnech tady už mě berou jako člena rodiny, který tu vždycky byl. 

Začneme od holek. Moje host mamka Nicole je úžasný člověk se smyslem pro humor, dost častým sarkasmem, ale vřelým srdcem. Proto jsme si okamžitě padly do noty. Je to ženská do pohody a kdykoliv jedeme spolu autem, rádio hraje na plné pecky a my tancujeme, zpíváme a děláme blbosti. Je to prostě super máma.
Sierra (15), moje host sestra, je úžasná úplně stejně. Hrozně si rozumíme a po 3 dnech Nicole prohlásila, že jsme opravdu jak sestry. Teda k tomu jde i incident ve školní knihovně, kdy se jedna studentka Sierry zeptala jestli jsem její sestra, že nevěděla, že má Sierra i sestru. Ale to už předbíháme. Se Sierrou si hrozně rozumíme, dáváme si obličejové masky, děláme naschvály, smějeme se kravinám tak, jak to často sestry dělávají. Ta holka má srdce ze zlata a z její tváře úsměv nikdy nemizí.


Moji bratříčci, Nathan (13) a Kaden (8) jsou taky zlata, ale jsou to ještě písklata. Rádi se perou, dost často provokují mě i Sierru, ale i přes to je máme rádi. S Nathanem si rozumíme hlavně přes Memes. 

„Hey Hey Eliška look at this one!!“

„Hahaaaa good one Nathan!“

Kaden je z nich nejmladší a dost často dělá taky největší „bordel“. Ale je to taky kluk s dobrým srdcem, stejně jako celá tato rodina.

Ian, můj host taťka, je doktor. Nevím, co přesně dělá, ale pamatuji si příhody z jeho ošetřování fotbalistů, baseball hráčů atd. Často je dlouho v práci, když má zrovna operační dny, ale taky je to chlap do pohody. Rádi si občas o něčem pokecáme, vysvětlí mi věci, co nevím a je to prostě táta jak má být. 

Toto by asi popisovalo lidi, kteří se mnou bydlí v jednom domě, ale nesmím zapomenou i na naše další členy rodiny.

Máme 2 malé pejsky, Cali, která je ještě štěně a Karmu, která má 3 roky. Holky dost často štěkají, ale na mě už si zvykly a tak se často potulíme.

Další členové rodiny jsou Anja a Denis. Oba dva mají stejnou práci, akorát Denis jejich práci ještě učí jako profesor na univerzitě. Dělají atletické doktory, což je člověk, který ošetřuje zraněné při sportech, soustředí se na zdravotní problémy, diety a také uzdravení. Upřímně je za toto obdivuji, protože pracovat celý den, často 6 dní v týdnu, musí být opravdu mazec. Anja je původem Němka a tak často míváme konverzace, které vedou jen Evropani a rádi se uchechtáváme nad tradicemi Američanů, které nám příjdou vtipné či někdy až absurdní. Ale nikdy ne ve zlém. S Denisem se často také bavím. No co k tomu dodat. Jsou to trochu šílení lidi, ale díky jejich dobrým srdcím a humoru do naší rodiny náramně zapadají.

Škola

Ráda bych začala tím, že má škola v ČR má kolem 520 studentů. Má škola tady kolem 3 tisíc.


Je to obrovské zařízení s jejich vlastním stadiónem, golfovým hřištěm, mostem nad silnicí k přechodu na další kampus a mnoho a mnoho aktivit a sportů, do kterých se můžete zapojit. Narozdíl od ČR se Američané opravdu zajímají o zdraví studentů a jejich fyzické a psychické bytí. 

Já a další výměnná studentka, Yukari z Japonska


Věc, která se mi moc nelíbí jsou neustálé změny. Změny učitelů, lidí ve třídě a také toho, že v té třídě jsou lidi ze všech ročníků. Já osobně jsem napůl Senior a napůl Junior. Jejich ročníky jsou Freshman, Sophomore, Junior a Senior. Ale kdyby nás, výměnné studenty dali do Senior, museli bychom mít předměty, které nám udělí škola kvůli jejich „maturitě“ a nemohli bychom si vybrat svoje předměty. Takže to udělali tak, že jsme Juniors, vybrali jsme si předměty jaké chceme, ale budeme se Seniors dělat všechny akce. Prom, výlet do Disneylandu, parties a tak dále. Což mi příjde jako nejlepší možnost.

Školní logo, užíváno hlavně pro jejich slavný americký fotbal


Pokud se podíváme na to, jaké předměty jsem si vybrala já, bylo mi to hned jasné. Tělocvik (tady tělocvik vůbec mít nemusíte, do tělocviku se hlásí studenti, kteří opravdu chtějí trénovat a nabrat svalovou hmotu/ubrat na váze) mám jako první hodinu, což je ten nejlepší čas, protože po první hodině už teplota stoupá na 34 stupňů. Potom Světová historie, na kterou se opravdu těším. Budeme brát 2. Světovou válku, Studenou válku atd., tak uvidíme, jaký pohled na to mají Američané. Můj třetí předmět je sbor, který je naprosto úžasný. Do sboru se hlásí opravdu studenti, kteří umí zpívat a přes rok mnohokrát reprezentují školu při koncertech, soutěžích a různých příležitostech. Byla jsem celkem nervózní, ale po zkoušce hlasu u učitele jsem dostala přímé A+ a tak mi sebevědomí stouplo o 10 bodů Haha! Můj další předmět je biologie, což je prý tady vždycky sranda, potom Student Activities, což je předmět ve kterém pomáháme škole organizovat oslavy, zápasy, hlídat mladší žáky a obecně pomáhat, aby naše škola byla o něco lepší než byla minulý rok. Je to sranda. Poslední mám španělštinu, kterou jsem si vybrala hlavně protože jsem se španělsky doma učila rok (teda snažila, moc děkuji paní učitelce Božákové, která se mnou měla pevné nervy a obrovskou trpělivost, ale stálo to za to! Mou výslovností jsem udivila celou třídu a zasloužila si obdiv od paní učitelky!). Španělština mě baví asi ze všeho nejvíc, ikdyž všechny předměty jsou super! 

Jedna zajímavost: Ve většině amerických škol máte každý den úplně stejně. Což znamená, že studenti mají jen 6 předmětů v jednom semestru. Pf, co to je za ulívání, když v ČR musíme všichni mít alespoň 2x tolik. Jejich dny jsou všechny stejné a já v tom nacházím takovou úlevu, jelikož nejsou kolem mě neustále změny každý den. Všechno tak nějak stejné.


Rotary

Teď se dostáváme k tomu, jak tu fungují Rotary kluby a Rotary obecně. Jsem výměnnou studentkou v distriktu 5230, který začleňuje velká města jako Salinas, Visalia (moje městooo) a Fresno. Je to pás od Sierra Nevada až k pobřeží.  Ve Visalii je 5 Rotary klubů, z nichž 4 jsou zapojeni do Rotary výměn. Můj klub- Rotary club  Sunset je klub plný zajímavých a hodných lidí, kteří se zajímají o výměnu a snaží se výměnný studentům ukázat co jen mohou. Jsou to milý a přívětivý lidé, kteří dělají všechno proto, aby se zde studenti cítili dobře a aby věděli, že kdykoliv se naskytne nějaký problém, tak jsou tu pro nás. 

Rotary akce

Zatím jsem se zůčasnila Rotary dobrovolnické akce (sice ne mého klubu, ale Rotary klubu Breakfast), během které jsme tvořili krabičky se základní výbavou do školy pro školáky z jedné místní základní školy. Některé základní školy zde jsou pro děti, které nejsou zrovna z bohatých rodin a tak se Rotary snaží pomoct co nejvíce. Bavili jsme se s ředitelkou této školy, která nám srdečně poděkovala a povídala o průběhu vyučování a i o tom, jak se vypořádávají s tak malou finanční podporou. 


„Naše děti dostáváji snídani, oběd i velkou svačinu zadarmo, jelikož často rodiče nemají peníze na to, aby jim zajistili všechny chody, které děti potřebují. Velkou svačinu jim před odchodem dáváme protože nevíme, jestli doma vůbec na večeři něco dostanou“

Bylo to smutné, ale všichni jsme byli velmi rádi, že jsme pomohli dětem, které naši pomoc potřebovali.
Toto je teoreticky asi vše, o čem jsem chtěla povídat a další článek bude o mé dobrodružném letu do LA (Los Angeles), řízení letadla a také o stadiónu plném 50tisíci ječícími lidmi! Bude co nevidět! 

Zajímavost:

Problém se kterým se tu potýkám jsou klimatizace. Jelikož tu během čtvrté hodiny odpoledne dokáže být až 40 stupňů, Američané si rádi zapnou klimatizaci. Což beru. Je rozhodně velmi příjemné přijít z vedra do klimatizovaného domu. Ale když je klimatizace nastavená na málem 17 stupňů, to už je problém. Ještě větší problém je, že na noc nic nevypínají. Takže tu je zima 24/7. Vážně. Takže první položka věcí, které si musím koupit v Targetu= teplé ponožky a deka. Tomu se člověk musí přizpůsobit.

6 komentářů: „Rodinka, škola a Rotary

 1. Radka

  Ahoj Eli, super počteníčko, už jsme na něj netrpělivě čekali! Při další chvilce času /neboť vidím, že máš napilno/ jsem zvědavá na jídlo, jak a co vaří / zda vůbec vaří?/ a taky vyfoť Tvůj pokoj, ať si Tě tam dovedu představit. 🙂 Měj se i nadále hezky!

  To se mi líbí

 2. Dominik

  Eli, jsem žhaví po víc fotkách a informacích, nenapínej nás tak 😀 (..ale to bys nemohla dělat nic jinýho než psát a fotit)
  Měl bych pár otázek:
  Jak ti vůbec říkají všichni? Eliška? Nebo si to nějak přizpůsobili jako Elise /Elíz/ ?
  A máte školního maskota? Něco jako Redwood Hawks nebo tak? Jestli to tak na střední funguje..
  Aaa nosí se tam i takové ty dlouhorukávové jackets s logem týmu, jak nosí sportovci?

  Díky za objasnění :))))

  To se mi líbí

  1. Neboj! Dám toho víc😊 Jen nechci být pořád na mobilu, když si povídám s tolika úžasnými lidmi! Ale budu se snažit dávat víc fotek.
   Dospělí Eliška, kamarádí Eli😌
   Máme ale ještě nebyl zápas takže jsem ho neviděla. Ale je to ranger😊 Policajt takový. Neee to se tu nenosí, je tu na to moc vedro! Místo toho mají takové polo košile.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s