Jak se vlastně cítím?

Takže dneska tu máme zase nový článek.

Bohužel, pokud jste se těšili na fotky a zážitky plných historek, budete si muset ještě trošičku počkat. Tento článek je poněkud vážnější, ale velmi upřímně napsaný od výměnné studentky se skoro třemi měsíci z domu.

Asi bych začala tím, na co se všichni neustále ptají (ale nezazlívám vám to).

„Eli! Jak se máš?“

Tuto otázku dostávám velmi často. Od rodiny, přátel, dokonce i učitelů. Ale jak se mám?

Vysvětlit jak se mám, bez toho aniž bych nenapsala příliš dlouhou SMS nejde. A tak často odpovídám: „Dobře!“

Ale pod každým „dobře“ od výměnného studenta můžete najít milión významů. Jaký je ten můj?

Můj význam slova „dobře“ znamená, že zvládám. Nikdy se nemůžete mít neustále perfektně. Ikdyž si to mnoho lidí myslí, když jedete na rok pryč. Vždyť jedeš na dovču! Jedeš si užívat!!.. No opravdu to není dovolená a opravdu si celý ten rok neužívám. 

Aby to lépe zformulovala. Jsou momenty, kdy se cítíte skvěle. Všechno vám klape. Užíváte si vaši výměnu a sice vám lidé doma chybí, ale přece je za rok uvídíme! Cítíte se, že tím že jste jeli na výměnu, jste udělali nejlepší věc v životě a užijete si ji naplno! Znovu- neříkám, že není. Je to úžasná věc, ale většinou se zdravě k tomu názoru dostanete až po nějaké době. Velká část vaší výměny je jako být na horské dráze.

Často ale přichází momenty, kdy není všechno tak dokonalé, a kdy si vaše hlava začne uvědomovat i věci, které vás na výměně štvou. Stesk po lidech, po vaší kultuře, jídlu, vaší posteli, řeči a věcmi, které znáte a vyrůstali jste s nimi. Někdy máte dny, že by jste nejraději zalezli do postele a skryli se před světem. Je to naprosto přirozená věc a nikdo nemá právo vám to vyčítat. Vždyť vy jste ti, kteří měli odvahu sednout na to letadlo a jet na rok pryč. Neberte si poznámky od lidí, kteří si toto v životě nezažili, vážně. Opravdu.

Nerada to říkám, ale obzvlášť tady, v Americe, mají lidé pocit, že všemu rozumí lépe než vy samotní. Což může být pravda, záleží na případu, ale mohu vám garantovat, že toho víte (jako výměnní studenti) o výměně víc, než člověk co ani neví, kde je Evropa a co vůbec výměna jako taková obnáší (just pointing this fun story out). Možná to je zlozvyk, prostě si to jen neuvědomí, ale drtivá většina lidí, vám bude tvrdit, že ví o výměně víc, než vy- výměnní studenti. Ale na to si člověk musí zvyknout. Naštěstí jsou tu i tací, kteří tento zlozvyk nemají. Je k tomu potřeba jen trochu humoru a mávnete nad tím rukou.

Abych navázala zpět k tématu, napíšu pár faktů, se kterými snad bude souhlasit každý výměnný student, který si to právě čte:

1. Výměna není dovolená – jak už jsem řekla

2. Výkyvy nálad jsou u výměnného studenta stejně obvyklé, jako že slunce výjde každé ráno

3. Výměnní studenti jí dvakrát tolik, podle potřeby někdy i 3x

4. Váš hudební playlist na mobilu určuje vaši náladu- špatná písnička po ránu, dost možná 4 hodiny špatné nálady

5. Brečíme často, a většinou nevíme ani proč

6. Někdy se sami sebe začnete ptát, proč jste vlastně jeli

Poslední fakt platí snad asi pro všechny. Je to myšlenka, kterou každý výměnný student měl, možná má i teď. Výměna v Americe není rok žití v cizině, jezení burgerů a smáním se nad tím, že polovina lidí co poznáte, nebudou vědět, že Afrika nemá státy jako USA, ale země. No to je vlastně ještě dobré… To je jedno, pointu chápete. Výměna není unik z reality a ježdění na jednorožcích a neustálém cestování.

Výměna je o adaptaci. O adaptaci k věcem, které vám můžou být nepříjemné. Výměna je určitá věc, ve které se snažíte najít všechna pozitiva, která by přetlačila negativa. Výměna je opustění domova a odlet si dělat druhý. Výměna je odřezání se od lidí, které jste doposud znali a poznat další. O pár tisíc kilometrů daleko. Výměna je o překonávání špatných chvil pro ty dobré. Výměna je pro mě hledání samu sebe a přemýšlení o budoucnosti. Výměna je něco, co vás srazí na kolena jako nic jiného na světě a dá vám šanci se zvednout. Pokud ne, tak ne. Výměna nás udělá silnějšími a emocionálně nezávislými. Alespoň na určitou dobu. Výměna je život v jednom roku. A výměna je něco, co vás bolí jako nic na světě, ale nakonci si řeknete, že byste to zažili znovu.

Takže ano, mám se dobře. Někdy bych šla brečet kvůli dojemné reklamě v televizi (věřte mi, já předtím nebyla ten typ člověka, co by často brečel) a někdy bych šla brečet radostí, že jsem to dokázala a jsem tu. Mám špatné chvíle, mám dobré chvíle, je to dost velká loterie si strefit tu, kterou chcete. Takže se i chci omluvit lidem, na které jsem nebyla někdy dvakrát příjemná. Není to protože bych opravdu chtěla. Někdy to tak prostě je, a musíte si počkat na tu správnou náladu. Ale moc dobře víte, že vás mám ráda (Vojto!).

Mám se dobře, ale kdo ví, co se může stát během dalších 7 měsíců. Asi si budete muset počkat na další srdceryvný článek!

5 komentářů: „Jak se vlastně cítím?

 1. marek

  Ahoj Eli, jak jsem slyšel od těch, co byli venku, tak po třech měsících pobytu přichází krize. To je prý normální. To se lehce říká, ale blbě prožívá, že? Moc Tě obdivujeme, že’s dokázala nejen vyjet tak daleko, ale ještě musíš vydržet.(což je daleko daleko těžší) Tak Ti držíme palce, abys blbou náladu šťastnou myšlenkou zahnala. Posíláme pozdrav od všech !!!

  Liked by 1 osoba

 2. Radka

  Ahoj Eli, klobouk dolů, že jsi měla odvahu a svůj několikaletý sen jsi si splnila! Tak ať to stojí za všechny útrapy Tvé i Tvých blízkých! V myšlenkách jsme s Tebou každý den, snad z toho nemáš trvalou škytavku:-)

  Liked by 1 osoba

 3. marek

  Ahoj Eli, tak jsem si vzpomněl na Halloween. Ještě mám Tvoji fotku – letíme spolu jako Superman v tělocvičně, pamatuješ si to? Bělinka a Zoe byly letos za zombíky a přišly i s Edou do školy, kde jsme měli na hřišti atrakce pro malošky. Všichni Tě zdravíme! M.

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s